to view your price and availability.
Goodman Multi-Position Air Handler, 36,000 Cooling BTU, 20 kW
Goodman
/ Each
Retail:
$845.81
- Item #210837
Documents
About This Product
| Direct-drive 1/3 HP multi-speed PSC motor |
|---|
| All-aluminum evaporator coil |
| Galvanized cabinet, leather grain-embossed finish |
| Check flowrater expansion device for HP or A/C |
| Tool-less filter access for standard size filters |
| 3/8-in liquid and 3/4-in suction connections |
| Horizontal or vertical configuration capabilities |
| Field-installed HKS series, 3 kW to 25 kW heat kits (sold separately) |
| 21-in W x 53-7/16-in H x 21-in D, 130-lb |
| 5-year limited warranty, 10-year if registered |
| ARUF37C14 |
| AHU Filter Size: | 19.5-in x 20-in |
|---|---|
| Amps: | 4.0 |
| Btu Cool: | 36000 |
| Btu Heat: | 20 |
| Depth: | 21-in |
| Dimension: | 21" W x 53-7/16" H |
| Energy Star Approved: | No |
| ETL Approved: | Yes |
| Height: | 53-7/16-in |
| Line Set Size: | 3/8-in x 7/8-in |
| Liquid Line Set Size: | 3/8-in |
| Log In For Pricing: | Yes |
| Motor - PSC/EEM - Code: | PSC |
| Piston Size: | 0.072 |
| Refrigerant Code: | R-410A |
| Suction Line Size: | 7/8-in |
| Tons: | 3.0 Ton |
| Voltage Code: | 208/230V |
| Width: | 21-in |