to view your price and availability.
Documents
About This Product
| Volume 141 Catalog Page: 121 |
|---|
| LPS Legacy warranty and general replacement compressor |
| 42,000 BTU |
| Connections: 1/2-in liquid, 7/8-in suction |
| 70 MFD x 370 VAC replacement capacitor |
| Mounting dimensions: 7-1/2-in x 7-1/2-in |
| Uses wiring harness 173507 |
| Additional freight charges will apply for shipments outside our local delivery areas |
| ZP42K5EPFV830 |
| Btu Cool: | 42000 |
|---|---|
| Capacitor: | 70MFD, 370V |
| Depth: | 7-1/2-in |
| Height: | 16-15/16-in |
| Liquid Line Set Size: | 1/2-in |
| Oil Type Code: | POE |
| Refrigerant Code: | R-410A |
| RLA Rating: | 24.3 |
| Suction Line Size: | 7/8-in |
| Tons: | 4 |
| Voltage Code: | 208/230V |
| Width: | 7-1/2-in |