to view your price and availability.
Goodman Stud Mount Air Handler, 24,000 Cooling BTU, 8 kW
Goodman
/ Each
Retail:
$536.74
- Item #210224
Documents
About This Product
| Check flowrater for cool only and heat pump operation |
|---|
| Direct-drive, multi-speed motor |
| Rust-resistant heating elements |
| All-aluminum evaporator coil |
| Thermoplastic drain pan |
| Built-in filter rack (filter included) |
| Includes wall-hanging bracket |
| 20-1/4-in x 36-in x 16-1/4-in |
| 5-year limited parts warranty, 10-year if registered |
| AWUF240816 |
| ADA Compliant: | No |
|---|---|
| AHU Filter Size: | 14-in x 18-in x 1-in |
| Amps: | 39.6 |
| Btu Cool: | 24000 |
| Btu Heat: | 8 kW |
| Depth: | 16-1/4-in |
| Dimension: | 20-1/4" W x 36" H x 16-1/4"D |
| Eco Friendly: | No |
| Energy Star Approved: | No |
| ETL Approved: | Yes |
| Height: | 36-in |
| Line Set Size: | 3/8 x 5/8 |
| Liquid Line Set Size: | 3/8-in |
| Log In For Pricing: | Yes |
| Motor - PSC/EEM - Code: | PSC |
| Refrigerant Code: | R-410A |
| Size: | 20-1/4 x 36 x 16-1/8 |
| Suction Line Size: | 5/8-in |
| UL Approved: | No |
| Voltage Code: | 208/240V |
| Width: | 20-1/4-in |