to view your price and availability.
Documents
About This Product
| Volume 141 Catalog Page: 103 |
|---|
| High-efficiency coil for 2023 DOE standards |
| Factory-installed TXV valve |
| Direct-drive, multi-speed ECM motor |
| All-aluminum evaporator coil |
| Rust-resistant heating elements |
| Thermoplastic drain pan |
| Built-in filter rack (filter included) |
| Includes wall-hanging bracket |
| 24-in x 36-in x 21-in |
| 5-year limited parts warranty, 10-year if registered |
| AWST30LU1405 |
| AHU Filter Size: | 18-in x 20-in x 1-in |
|---|---|
| Amps: | 26 |
| Btu Cool: | 30000 |
| Depth: | 21-in |
| Dimension: | 24-in W x 36-in H x 21-in D |
| Electric Heat: | 5 kW |
| Energy Star Approved: | No |
| ETL Approved: | Yes |
| Height: | 36-in |
| Line Set Size: | 3/8-in x 3/4-in |
| Liquid Line Set Size: | 3/8-in |
| Motor - PSC/EEM - Code: | ECM |
| Piston Size: | TXV |
| Refrigerant Code: | R-410A |
| Suction Line Size: | 3/4-in |
| Tons: | 2.5 Ton |
| Voltage Code: | 208/230V |
| Width: | 24-in |