to view your price and availability.
Goodman Multi-Position Air Handler, 25,000 Cooling BTU, 15 kW
Goodman
/ Each
Retail:
$666.13
- Item #210829
Documents
About This Product
| Direct-drive 1/3 HP multi-speed PSC motor |
|---|
| All-aluminum evaporator coil |
| Galvanized cabinet, leather grain-embossed finish |
| Check flowrater expansion device for HP or A/C |
| Tool-less filter access for standard size filters |
| 3/8-in liquid and 3/4-in suction connections |
| Horizontal or vertical configuration capabilities |
| Field-installed HKS series, 3 kW to 25 kW heat kits (sold separately) |
| 17-1/2-in W x 45-in H x 21-in D, 100-lb |
| 5-year limited warranty, 10-year if registered |
| ARUF29B14 |
| AHU Filter Size: | 16-in x 20-in |
|---|---|
| Amps: | 2.4 |
| Btu Cool: | 25000 |
| Btu Heat: | 15 |
| Depth: | 21-in |
| Dimension: | 17-1/2" W x 45" H |
| Energy Star Approved: | No |
| ETL Approved: | Yes |
| Height: | 45-in |
| Line Set Size: | 3/8-in x 3/4-in |
| Liquid Line Set Size: | 3/8-in |
| Log In For Pricing: | Yes |
| Motor - PSC/EEM - Code: | PSC |
| Piston Size: | 0.057 |
| Refrigerant Code: | R-410A |
| Suction Line Size: | 3/4-in |
| Tons: | 2.0 Ton |
| Voltage Code: | 208/230V |
| Width: | 17.5-in |